Mexalen

Typ: Lék bez předpisu Kategorie: analgetikum Výrobce: Ratiopharm

Lék není na předpis

Mexalen je k dostání ve formě tablet a čípků s účinnou látkou paracetamolem. Čípky se vyrábějí ve třech silách se 125mg, 250mg a 500mg paracetamolu v každém čípku, tablety jsou pak v síle 500mg paracetamolu. Přípravek se užívá k léčbě bolesti hlavy, kloubů, menstruačních bolestí a bolestí zubů. Mexalen je také vhodný pro snížení teploty při nachlazení a chřipkových stavech. Léčivo je určeno pro děti od 3 měsíců věku, mladistvé a dospělé, včetně těhotných a kojících žen (užívá se nejdříve 4 týdny po porodu). Dospělí obvykle užívají 0,5-1g paracetamolu každých 4-8 hodin. Maximální jednotlivá dávka 1,0 g by neměla být překročena. Maximální denní dávka pro dospělé jsou 4,0 g paracetamolu. Dětem do 6 let věku se podává 10-15 mg paracetamolu na 1kg tělesné hmotnosti každých 6-8 hodin, přitom maximální denní dávka je 50 mg účinné látky na 1 kg hmotnosti na den. Dětí ve věku 6-15 let užívají 250-500 mg paracetamolu 3× denně po 6- 8 hodinách, maximální denní dávka nesmí překročit 1500 mg paracetamolu. Tablety mohou užívat děti od 20 kg tělesné hmotnosti.

Polykají se buď celé, dají se půlit nebo rozdrtit a zapíjejí se dostatečným množstvím tekutiny. Čípky jsou vhodné pro děti od 9 kg tělesné hmotnosti, zavádějí se do konečníku. Mexalen je určen ke krátkodobé léčbě, kdy se užívá do vymizení příznaků. Mexalen nesmí užívat pacienti přecitlivělí na paracetamol nebo na kteroukoliv další složku přípravku, nemocní s těžším ledvinným či jaterním onemocněním, při nedostatku glukózo-6-fosfát-dehydrogenázy (vzácné vrozené onemocnění) a při chronickém alkoholismu. V průběhu léčby nekombinujte Mexalen s jinými léčivými přípravky obsahující paracetamol a nepijte žádné alkoholické nápoje. Mexalen bývá dobře snášen, ojediněle se mohou vyskytnout nežádoucí účinky jako kožní alergická reakce se zarudnutím a svěděním, nevolnost a zvracení. Zvláštní opatrnosti by měli dbát pacienti trpící průduškovým astmatem, u kterých by mohlo dojít po požití přípravku k astmatickému záchvatu. Přípravek může ovlivnit současnou léčbu jinými léky, zvláště pak léky užívané na snížení krevní srážlivosti, proto se vždy poraďte se svým lékařem či lékárníkem než začnete Mexalen užívat.

Zkušenosti uživatelů s lékem Mexalen

Přidejte zkušenost s lékem