Antikoagulans

Antikoagulancia jsou léky, které potlačují srážení krve. Děje se tak na základě zásahu do koagulačního děje (proces srážení krve) na jeho různých úrovních, podle jednotlivých přípravků.

Tyto léky se používají při prevenci vzniku trombóz a embolií po operacích, při léčbě trombóz a tromboflebitid. Dále při a po fibrilaci síní, kdy hrozí riziko vzniku trombu s následnou embolizací do systémového oběhu. Používají je též lidé po prodělaném infarktu myokardu, kdy tyto léky slouží ke snížení rizika recidivy infarktu.

Způsob použití je dvojí. Existují jednak ve formě tabletové (perorální antikoagulancia) a jednak ve formě injekční (nejčastěji jako podkožní injekce).

Perorální antikoagulancia jsou tzv. kumarinové deriváty (látky odvozené z kumarinu). Kumarin je látka, která v těle blokuje vitamín K, který je nezbytný pro tvorbu některých srážecích faktorů. Nástup účinku není okamžitý, je potřeba několik dní k tomu, aby byly spotřebovány faktory vytvořené před jejich podáním.
Mezi tyto látky patří fenprokumon, warfarin, pelentan.

Při používání kumarinových derivátů se nesmí užívat kyselina acetylsalycilová (Aspirin, Acilpirin, Godasal, Anopyrin). V případě, že ano, pak pouze po domluvě s lékařem.

Druhou významnou skupinou je Heparin. Tato látka, která se v těle vyskytuje přirozeně, v organismu aktivuje látku antitrombin III, který následně inaktivuje srážecí faktory.

Vzhledem k tomu, že se tato látka nevstřebává z trávicího traktu, je nutno ji podávat v injekční formě (podkožní - subkutánní injekce). Jeho účinek je téměř okamžitý. Existují ještě tzv. nízkomolekulární hepariny, což jsou látky s delší učinností než heparin.

Aktuální diskuze o lécích

Léky v této kategorii