Antiparazitikum

Antiparazitika jsou léky, používané proti parazitům, tedy cizopasníkům, kteří se uchytí na povrchu těla nebo se dostanou do organismu a zde škodí.

Tato léčiva se dělí do několika skupin podle toho, proti jakému druhu parazitů jsou účinné. Patří sem antiprotozoární přípravky (proti prvokům), antihelmintika (proti cizopasným červům) a antiektoparazitika, včetně látek proti svrabu a repelentů.

Antiprotozoární látky se dále dělí na léky proti vaginálním (trichomonoza) a střevním (ameboza, balantidioza, giardioza) infekcím a krevním a tkáňovým (malárie, leishmanioza, trypanosomoza, toxoplazmoza a pneumocystoza) infekcím.

Antihelmintika jsou dělena na léky používané proti tasemnicím (anticestodika), motolicím (antitrematodika) a hlísticím (antinematodika).

Parazitózy, zvláště tkáňové, bývají velice závažná onemocnění, která se velmi obtížně léčí.

Léky se používají buď ve formě perorální nebo nitrožilní, v případě povrchových infekcí také ve formě šamponu (vši).

Proti protozoarním infekcím se nejvíce používají deriváty nitroimidazolu (metronidazol). Nežádoucí účinky tento lék vyvolává vzácně, pokud, tak nevíce ve formě trávicích obtíží (včetně kovové chuti v ústech). Nitroimidazoly také způsobují nesnášenlivost alkoholu, proto není dobré alkohol při užívání těchto látek požívat.

U infekcí krevních a tkáňových se používají organické sloučeniny antimonu a arsenu. Užívání těchto léčiv může být spojeno s výraznějšími nežádoucími účinky, proto musí být spojeno s lékařským dohledem.

Tooxoplazmóza většinou probíhá jako mírné onemocnění, riziko ovšem představuje pro těhotné ženy, respektive jejich plod. Léky užívané při její léčbě (pyrimethamin, sulfadiazin) jsou indikovány právě u těhotných a v případech, kdy toxoplazma postihuje manifestně orgány.

Specifický léčebný přístup vyžaduje malárie. Toto onemocnění se u nás nevyskytuje, ale poměrně často se s ním lze setkat u cestovatelů, vracejících se z tzv. malarických oblastí. Ti bývají vybaveni antimalariky (pokud vyhledají lékaře) již před cestou do těchto oblastí. Z léků, používaných proti malárii, jsou nejčastější chloroquin, pyrimethamin, chinin, některá antibiotika a několik dalších podobně působících léků.

Aktuální diskuze o lécích

Léky v této kategorii