Choleretikum

Choleretika jsou léky, které zvyšují vylučování žluči z jater a uvolňování žluči ze žlučníku. K těmto vlastnostem patří ještě (u některých z nich) slabší spasmolytický účinek.

Tyto léky se používají při trávicích obtížích a chorobách, spojených se sníženým nebo nedostatečným vylučováním žluči, chronickými záněty žlučových cest, při žlučníkových kolikách, žlučových kamenech a po některých operacích a výkonech na žlučových cestách.

Tyto stavy se mohou u disponovaných jedinců projevit především po tučných a mastných jídlech a mohou být doprovázeny bolestmi břicha, nadýmáním, průjmy nebo křečemi břicha.

Nejpoužívanějšími látkami při takovýchto stavech jsou hymekromon a fenipentol.

K nežádoucím účinkům těchto léků patří především mírný průjem, kterého se ale není třeba obávat, leckdy naopak pomůže vyřešit akutní zažívací potíže.
Léky se používají nejčastěji ve formě tablet, které se polykají.

Vzhledem k tomu, že se jedná o volně prodejné léky, je dobré upozornit na stavy, při kterých je nutno vyhledat lékaře. Je to především náhle vzniklá bolest v pravém podžebří, která je doprovázena zvýšenou teplotou, případně zvracením. Dále jakékoli bolesti v té samé lokalizaci, doprovázené zežloutnutím kůže (a samozřejmě zežloutnutí kůže samotné).

Dále bolesti velké intenzity, neznámé bolesti a výrazné projevy ze strany trávicího traktu (křeče, světlá, objemná stolice, někdy řidší, případně přímo průjem).