Deflatulens

Deflatulens, resp. antiflatulencia jsou léky, které se používají při nadměrné tvorbě a hromadění střevních plynů v trávicím traktu a dále slouží jako příprava na některá vyšetření trávicího traktu.

Pokud dochází k nadměrné tvorbě nebo hromadění plynů v trávicím traktu, bývá tento stav doprovázen výraznou bolestivostí, neboť střeva reagují bolestivě právě na rozpětí.

Tyto přípravky jsou vyráběny na bázi silikonu. Jedná se např. o simethicon.
Látky účinkují tím, že snižují povrchové napětí plynových bublinek (těch, obsažených v potravě a v hlenu v trávicím traktu). Tím, že se tyto bublinky rozruší, dochází ke vstřebání plynů střevní stěnou nebo jejich odchodu per vias naturales.

Deflatulens se mohou používat při jakýchkoli stavech doprovázených nadměrnou tvorbou střevních plynů, které bývají provázeny plynatostí, nadýmáním a často bolestivostí v oblasti břicha. Dobře se snášejí a v podstatě nemají nežádoucí účinky, neboť se nevstřebávají ze střeva.

Pokud po jejich používání potíže neodeznívají do jednoho týdne, je na místě vyhledat lékaře. Taktéž je dobré navštívit lékaře, pokud jsou bolesti břicha výrazné a déletrvající.