Expektorans

Expektorans jsou léky, které pomáhají odstranit hlen z dýchacích cest, tedy plic, průdušek a dýchací trubice.

Tyto léky se dále dělí na dvě hlavní skupiny. Jednak sem patří mukolytika (sekretolytika), což jsou léky, které snižují vazkost hustého hlenu v dýchacích cestách jeho zkapalněním a zvyšují tvorbu řídkého hlenu. Hlen pak může být snadněji vykašlán.

Druhou skupinou jsou léky zvané sekretomotorika, která podporují odsun průduškového hlenu směrem ven z dýchacích cest.

Důvodem k použití expektorancií jsou akutní a chronická onemocnění dýchacích cest, při kterých dochází k nadměrné tvorbě vazkého, špatně odstranitelného hlenu nebo k poruše jeho přirozeného transportu z dýchacích cest. Jedná se o onemocnění nejčastěji akutní zánětlivá (tracheitidy, laryngitidy, sinusitidy, bronchitidy, bronchopneumonie, pneumonie) a dále o některá chronická onemocnění, provázená zánětem (chronická bronchitida,chronická obstrukční plicní nemoc - CHOPN, astma bronchiale). K vážným onemocněním, při kterých je nutno tyto léky používat patří cystická fibróza a některá vzácná onemocnění řasinkového aparátu v dýchacích cestách (např. Kartagenerův syndrom).

Tyto léky se používají nejčastěji ve formě tablet nebo kapek, při vážných stavech, většinou spojených s hospitalizací i ve formě injekční.

V případě mukolytik je potřeba mít na zřeteli, že by se neměla používat v kombinaci s antitustiky. Antitustika jsou léky, které omezují nebo potlačují kašlací reflex. V případě kombinace těchto dvou lékových skupin hrozí nebezpečí zanesení dýchacích cest velkým množstvím hlenu, který není přirozeně odstraňován, což může mít velice závažné následky.

Nejznámější leky z této skupiny jsou Ambroxan, Ambrobene, Bromhexin.

Aktuální diskuze o lécích

Léky v této kategorii