Hemostatikum

Hemostatika jsou léky sloužící k omezení až zástavě krvácení.

Dělí se na léky působící celkově (při podání se dostanou do krevního řečiště, kde snižují krvácivost účinkem na elementy krve, zodpovědné za krevní srážení, nebo naopak na elementy zodpovědné za omezení krevní srážlivosti) a na místní (hemostiptika), která se přikládají na otevřené krvácející rány, aby zastavily krvácení.

Je to velice různorodá skupina látek, jelikož krevní srážlivost (její urychlení, zintenzivnění) je možno ovlivnit na několika různých úrovních.

Jednak mohou léky ovlivňovat průsvit cév (zužovat je), dále mohou podporovat krevní destičky a srážlivé faktory (nebo je přímo nahrazovat), a nakonec mohou potlačovat mechanismy, které rozpouštějí krevní sraženiny.

Mezi celkově působící léky patří vitamín K (nutný pro tvorbu některých srážlivých faktorů), analoga vasopresinu (ovlivňující srážlivé faktory a průsvit cév) a krevní produkty (fibrinogen, srážlivé faktory, plasma), které přímo nahrazují nebo doplňují elementy nutné pro srážlivost.

Lokálně působící léky jsou převážně vyráběny ve formě zásypů, hub (porézní materiál) a prášků přidávaných do vody.

Celková hemostatika se používají především u chronických onemocnění postihující krevní srážlivost (hemofilie, koagulopatie, trombocytopatie, trombocytopenie) a u akutních stavů, při kterých hrozí významné ztráty krve nebo spotřebování vlastních srážlivých faktorů. Dále se používají preventivně při náročnějších operacích a před porodem. Tyto léky se podávají ve všech formách (nitrožilně, nitrosvalově, ve formě tablet), podání jednotlivých forem závisí na daném léku a stavu pacienta.

Mezi lokální přípravky patří trombin, kolagen, karboxycelulóza, želatina a fibrinová pěna. Tyto látky svým složením přispívají přídavkem tělu vlastních látek (kolagen, fibrin, trombin) k urychlení procesu zástavy krvácení.

Lokální hemostatika se užívají především u menších krvácení, jako podpora jeho zástavy v případech, kdy nedochází ke spontánní úpravě a preventivně při některých menších operačních výkonech (ORL, stomatologie, chirurgie, traumatologie).

Výhodou lokálních přípravků je jejich velmi dobrá snášenlivost, snadná aplikace a minimum nežádoucích účinků.

Aktuální diskuze o lécích

Léky v této kategorii