Krční antiseptikum

Krční antiseptika jsou látky používané nejčastěji specialisty v otorhinolaringologii k léčbě zánětů a infekcí dutiny ústní a krku.

Jedná se o látky s dezinfekčním účinkem, často také s účinkem protizánětlivým a anestetickým. Často je jako příměs k těmto lékům používán eukalypt, máta a mentol, jednak pro zlepšení chuti a jednak pro jejich vlastní antiseptické působení. Existují také volně prodejné bonbóny s obsahem pouze těchto přírodních látek.

Tato léčiva se nejčastěji používají ve formě cucavých pastilek, bonbónů, ve formě sprejů, kloktadel nebo výplachů.

Z účinných látek se používají hexetidinum, chlorhexidin, tridecanamin, směsi obsahující jód aj.

Použití krčních antiseptik je na místě při zánětlivých a infekčních onemocněních dutiny ústní a krku, a to jak akutních, tak chronických, jako je faryngitida, tonsilofaringitida, angína, záněty v oblasti dásní, jazyka, parodontóza a afty. Dále se používají k desinfekci dutiny ústní před chirurgickými výkony v této oblasti, jako je například trhání zubů nebo mandlí. Slouží také jako prevence zápachu z úst.

Z nežádoucích účinků jsou častější pouze přechodné změny chuti a čichu, občas se může vyskytnout pálení v místě aplikace, které ale nemívá delší trvání. Vzácné jsou alergické reakce po podání těchto látek.

Některé z těchto léků je možné dostat bez lékařského předpisu. Jejich použití je zvláště vhodné v časných fázích nachlazení, provázeného bolestmi v krku. Je tak možno průběh, respektive nepříjemné symptomy ze strany dutiny ústní významně omezit.

Aktuální diskuze o lécích

Léky v této kategorii