Laxativum

Laxativa jsou projímadla, tedy léky, které se používají při zácpě, ve stavu, kdy je obtížná defekace, případně je málo častá.

Tyto léky fungují na několika principech. Jednak mohou zvyšovat střevní peristaltiku (pohyb střev), některé léky této skupiny působí zředění střevního obsahu, další skupina léků působí zvýšení střevního obsahu, které vede ke spouštění defekačních reflexů.

Léky z této skupiny by se měly používat teprve tehdy, kdy je lékaři objasněna příčina zácpy (v některých případech se může jednat o vážná onemocnění střev - zúžení průsvitu, srůsty, záněty pobřišnice, nádorová onemocnění) a pokud je příčina objasněna a klasifikována jako nezávažná (většinou funkční), tak užívat tyto léky až v případě, že selhávají nefarmakologická léčebná opatření (úprava životosprávy, změna dietních návyků).

Existují dva hlavní důvody pro použití laxativ.

Jednak jsou to stavy akutní, kam patří především otravy po požití látek, které se vstřebávají v trávicím traktu. V těchto případech se používají silná projímadla s rychlým nástupem účinku, která působí v tenkém střevě a zabraňují tak vstřebávání toxických látek tím, že je přesunou do míst, kde k tak výraznému vstřebávání nedochází (tlusté střevo a dále ven z těla). Dalším důvodem použití laxativ jsou to stavy, kdy je nutno vyloučit při defekaci zapojení břišního lisu (stahu břišních svalů). Jedná se především o stavy krátce po proběhlém infarktu myokardu, po mrtvicích a po operacích. Další akutní indikací jsou přípravy na operaci, před porodem a při nutnosti rentgenologicky nebo kolonoskopicky vyšetřit střeva.

Z chronických stavů jsou to některá onemocnění konečníku, neoperovatelné kýly a dále používání některých léčiv, která vyvolávají zácpu (opiáty).

První skupina působí podráždění střevní stěny (ricinový olej, antrachinonové deriváty, které se vyskytují v některých rostlinách - Folia sennae, aloe, a difenolická projímadla).

Do druhé skupiny patří léky, které vyvolávají zvýšenou střevní činnost tím, že zvyšují střevní náplň (osmotická projímadla, kam patří soli jako síran sodný a hořečnatý, síran sodný je obsažený v karlovarských minerálních vodách, cukerné alkoholy a bobtnavé látky - agar, makrogol).

Poslední skupinou jsou změkčující projímadla (především tekutý parafin).

V dnešní době jsou bohužel projímadla používána nadměrně a zbytečně v mnoha případech, k čemuž přispívá to, že se většinou jedná o volně prodejné léky. Jejich chronické nadužívání ale může být spojeno s velmi vážnými nežádoucími účinky (strukturální změny na střevech, ztráty důležitých iontů a bílkovin), proto je dobré se o jejich užívání vždy poradit s lékařem.