Otorinolaryngologikum

Otorhinolaryngologika nepředstavují jednotnou skupinu léků, společné jim je pouze to, že jsou používány v otorhinolaringologii, tedy oboru ušní - nosní - krční.

Vzhledem k velké různorodosti onemocnění v oblasti ORL se používají mnohé léky všeobecně používané proti infekcím (antibiotika, virostatika, antimykotika), bolestem a zánětům (analgetika, antipyretika, antiflogistika, glukokortikoidy) antihistaminika, antitusika, expektorancia a mnohé další skupiny léků, běžně užívaných i v jiných lékařských oborech. U těchto přípravků mohou být pro ORL specifické spíše jejich lékové formy a lokální přípravky s obsahem těchto látek.

Pro užití speciálně v otorhinolaryngologii jsou podle ATC skupiny vyhrazeny nosní přípravky, krční přípravky a ušní přípravky (otologika).

Nosní přípravky zahrnují látky k dekongesci, tedy látky, snižující překrvení nosní sliznice. Používají se při léčbě rýmy, alergie, při zánětech nosních dutin a zánětech středního ucha. Patří sem sympatomimetika (oxymetazolin, xylometazolin, nafazolin). Sympatomimetika se v některých přípravcích kombinují s kortikoidy a dalšími látkami s dekongestivním účinkem, například efedrinem. Kortikoidy v kombinacích plní jak funkci antiedematózní, tak protizánětlivou. Tyto léky se nejčastěji podávají ve formě sprejů, kapek nebo gelů. Existují však také formy pro celkové podání, které jsou ale spojeny s více nežádoucími účinky a jejich indikace patří do rukou specialistovi.

Krční přípravky zahrnují především látky, sloužící k léčbě zánětů, infekčních i neinfekčních.

Řadí se sem antiseptika a antibiotika. Jako podpůrné látky jsou hojně používány mentol a eukalypt, pro své zklidňující a protizánětlivé účinky. Jsou jednak složkou některých syntetických léků, jednak je možno je jako doplněk používat při léčbě krčních zánětů.

I tyto léky mají specifické formy, opět se jedná o spreje, výplachy, kloktadla nebo například cucavé tablety.

Ušní přípravky slouží taktéž především k léčbě zánětů ucha a proto do této skupiny patří opět především antibiotika a kortikosteroidy.

U volně prodejných léků je nutno upozornit, zvláště u nosních kapek, že jejich užívání by mělo být krátkodobé a pokud potíže neustávají, raději vyhledat lékaře aby byla zvolena optimální a kauzální léčba.