Střevní adsorbens

Střevní adsorbens jsou látky, které mají schopnost navázat na sebe ve střevě obrovské množství pro střevo a případně tělo nežádoucích nebo jedovatých látek, které je pak z těla vyloučeno bez možnosti vstřebání do organismu. Jedná se o hnilobné produkty střevních bakterií, jejich toxiny a toxické produkty metabolismu, střevní plyny, léčiva a různé další chemikálie.

Další vlastností těchto látek je určitý protiprůjmový účinek (vyjádřený hlavně při lehčích průjmových onemocněních).

Schopnost vázat na sebe velké množství látek je dána povrchem těchto léků, který je utvářen tak, aby měl co největší plochu. Nejde tedy o absorpci (o pohlcení, vstřebání), ale o zcela specifický děj navázání škodlivin na povrch látky. Tyto látky se používají nejčastěji při infekčních onemocněních postihujících střeva, nadýmání, zánětech, dietních chybách a dále při některých akutních otravách.
Mezi nejznámější a nejčastěji používanou látku z této skupiny patří živočišné (aktivní) uhlí (carbo medicinalis, carbo activatus) a diosmectit (Smecta). Dále se sem dají počítat některá střevní eubiotika, která mají zároveň funkci adsorpční (Hylak, Santax).

Tato léčiva se vyznačují minimem nežádoucích účinků a téměř nulovou toxicitou pro organismus. Této výhody se využívá při otravách, kdy je možno podávat obrovské dávky najednou.

Pouze u dětí do 3 let není doporučeno jejich podání. Důležitá informace je, že aktivní uhlí barví stolici na černo. Není proto třeba se tedy při používání uhlí takového nálezu děsit.

Adsorbencia patří mezi volně prodejné léky. Často velmi dobře poslouží právě např. při dietních chybách, při kterých se objeví průjem. Po několikadenním užívání pak mohou potíže polevit bez nutnosti navštívit lékaře.

Pokud ovšem průjem, nadýmání nebo jiné trávicí obtíže trvají déle než 2 - 3 dny, nebo jsou doprovázeny zvýšenou tělesnou teplotou, příměsí krve ve stolici, případně jinými příznaky než pouze průjmem, je na místě vyhledat lékaře.

Léky se používají ve formě tablet nebo jako prášek určený ke smíchání s vodou.
Tyto léky mohou snižovat vstřebávání některých jiných léčiv, např. salicylátů nebo barbiturátů. Proto se doporučuje v případě používání těchto léčiv zároveň se střevními adsorbencii ponechat alespoň dvouhodinový odstup mezi jednotlivými léky.

Velice moudré je vybavit se adsorbencii při cestě do zahraničí, měly by patřit mezi základní výbavu cestovatelské lékarničky a v případě cest do zemí z vyšším rizikem průjmových onemocnění je možno tyto léky brát jako prevenci každý den ráno v množství několika tablet (nebo jednoho sáčku).