Střevní antiinfektiva

Mezi střevní antiinfektiva se řadí několik skupin látek. Jednak jsou to antibiotika, sloužící buď k selektivní dekontaminaci střev při přemnožení některých bakterií, nebo se jedná o antibiotika používaná na střevní bakteriální infekce, které jsou doprovázeny vážnými celkovými příznaky a také do této skupiny patří některá antimykotika.

Dále se mezi střevní antiinfektiva řadí střevní dezinficiencia, která zbavují střeva většiny bakteriálních organismů a jejich produktů.

Střevní antiinfektiva (především desinficiencia) bývají často používána v kombinaci s adsorbencii pro lepší a celostnější účinek. Po léčbě střevními antiinfektivy je důležité dbát na obnovu přirozené střevní flóry, která je vždy touto léčbou narušena. Je tedy vhodné po několik týdnů po skončení nemoci užívat probiotika.

Pokud jde o antibiotika, důvodem k jejich použití by neměly být běžné bakteriální průjmy, neboť i když se jedná o stavy velice nepříjemné, většinou jsou sebeomezující a mizí do několika dnů pouze na podpůrné terapii. Je možné se tak vyhnout nežádoucím účinkům antibiotik a dále, a to především, omezit pravděpodobnost vzniku resistence střevních bakterií na antibiotika. Jejich užití by tedy mělo být vyhrazeno pro průjmová onemocnění, při kterých je potvrzena přítomnost patogenních bakterií ve střevě a poté by se mělo jednat buď o bakterie, způsobující pravidelně vážná onemocnění, nebo vážné další příznaky mimo trávicí trakt u běžných střevních patogenů.

Sterilizace střeva antibiotiky se provádí takovými druhy antibiotik, které se ze střeva nevstřebávají do organismu, působí tedy pouze ve střevě. Důvodem pro jejich použití jsou závažné stavy, plynoucí z přemnožení běžné střevní flóry, která potom může vážně poškodit střeva i celý organismus (jedná se především o pseudomembranózní kolitidu).

Střevní dezinficiencia jsou používána necíleně, jedná se o volně prodejné léky, ale i jejich použití by se mělo zvážit, především pokud jde o dlouhodobější používání. Jsou účinné pouze na bakteriální infekce. Velice dobrým sluhou jsou pro cestovatele. Nejpoužívanější látky jsou cloroxin a nifuroxazid.

Aktuální diskuze o lécích

Léky v této kategorii