Antipyretikum

Antipyretika jsou léky sloužící ke zmírnění zvýšené tělesné teploty.

Antipyretika se řadí k lékům nazývaným analgetika-antipyretika, jelikož se jedná o skupinu léků, která má kromě antipyretického účinku také účinky analgetické (zmírňující bolest).

Základními zástupci této skupiny je paracetamol a metamizol. Další látkou patřící k této skupině je propyfenazon. Tyto léky mají kromě hlavního analgetického a antipyretického účinku také mírný protizánětlivý účinek. Používají se při běžných onemocněních (nejčastěji zánětlivých infekčních chorobách) doprovázených zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou, kde je velice užitečné právě i jejich analgetické působení.

Všechny tyto látky se řadí k tzv. inhibitorům eikosanoidů.

U paracetamolu je důležité upozornit na dávkování, které by mělo být přísně dodržováno. V případě předávkování totiž hrozí vážné a potenciálně nevratné poškození jater. Při dlouhodobém pravidelném používání hrozí také riziko poškození ledvin. Metamizol patří mezi poměrně silná analgetika, působí oproti jiným také na kolikovité bolesti.

Nežádoucí účinky těchto léků jsou nejčastěji ze strany trávicího ústrojí, při dlouhodobém používání může dojít ke vzniku žaludečního vředu.

Tyto léky by se neměly kombinovat se stimulačními látkami (například kofeinem), které sice podporují jejich účinek, ale zvyšují riziko poškození ledvin a jater. I přes tuto znalost je ovšem zvláštní, že existují fixní kombinace právě s obsahem kofeinu.