Paralen

Typ: Lék bez předpisu Kategorie: antipyretikum Výrobce: Zentiva a.s.

Lék není na předpis

Paralen je léčivý přípravek ve formě čípků Paralen 100 a Paralen 500, tablet jako Paralen 125, Paralen 500, Paralen Plus, Paralen Extra proti bolesti, jako dětský sirup Paralen Sus nebo nebo granulát pro přípravu horkého nápoje Paralen Hot Drink. Paralen je určen k léčbě příznaků chřipkových onemocnění a nachlazení, mírní horečku, bolest hlavy, zad a kloubů i bolesti v krku.

Přípravek nesmí užívat pacienti s přecitlivělosti na některou ze složek přípravku, při těžších jaterních a ledvinných onemocněních, při žloutence, při současném podávání léků poškozujících funkci jater, při vrozeném onemocnění s defektem enzymu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy, při hemolytické anémii a chronickém alkoholizmu. Pro děti od 3. měsíce věku jsou určeny přípravky Paralen Sus, čípky Paralen 100 a tablety Paralen 125. Dávkování se řídí hmotností dítěte. Celková denní dávka paracetamolu nesmí překročit 50 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Obvykle se užívání přípravku dělí do 3 dílčích dávek v odstupech alespoň 6 hodin. Jednotlivé dávky by neměly překročit 10 - 15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Čípky Paralen se zavádějí do konečníku, Sirup Paralen Sus se dávkuje přiloženou odměrkou. Tablety lze polykat vcelku, půlit i drtit a poté zapít. Dětem do 3 let věku je nutné podávat tablety rozdrcené na lžičce spolu s čajem.

Pro děti od 6 let a dospělé je určen přípravek Paralen 500 tablety. Obvykle užívají děti od 6 (nebo s váhou vyšší než 20 kg) do 15 let 3× denně 1/2-1 tabletu v časových intervalech po 6 hodinách. Dospělí a mladiství užívají 1-2 tablety Paralen 500 po 4 hodinách. Nejvyšší jednorázová povolená dávka jsou 2 tablety, maximální doporučená denní dávka je 8 tablet. Čípky Paralen 500 mohou užívat děti od 9 let věku s minimální váhou 40 kg. Paralen Plus je vhodný pro dospělé a mladistvé od 15 let. Obsahuje paracetamol, pseudoefedrin uvolňující sliznice a dextromethorfan tlumící kašel. Paralen Extra proti bolesti mohou užívat nemocní od 12 let věku. Přípravek je obohacen o kofein, který zmírňuje únavu, podporuje krevní oběh a zvyšuje účinek paracetamolu. Paralen Hot Drink je určen pro pacienty od 15 let. Obsahuje vedle paracetamolu také fenylefrin, který snižuje otoky a překrvení sliznic. Obvykle se užívá 4× denně 1 sáček přípravku rozpuštěný ve sklenici horké (nikoli vařící) vody. Jednotlivé dávky se podávají s odstupem nejméně 4 hodin. Maximální doporučená denní dávka jsou 4 sáčky. Paralen bývá obvykle dobře tolerován, ojediněle se může vyskytnout kožní vyrážka, nucení na zvracení, vzácně zúžení průdušek, poruchy jaterních funkcí a krvetvorby. Současné užívání Paralenu s některými léky na spaní, antiepileptiky, antibiotiky může vyústit až k poškození funkce jater. Pokud užíváte pravidelně jakékoliv léky, poraďte se o vhodnosti užívání se svým lékárníkem.

Zkušenosti uživatelů s lékem Paralen

Přidejte zkušenost s lékem