Antitusikum

Antitustika jsou léky, které slouží k potlačování kašle. Tlumí kašlací reflex, který je vyvolán centrálně. Kašlací reflex patří mezi obranné reflexy, má za úkol zbavovat dýchací cesty škodlivin. To je za normálních okolností velmi přínosné, pokud je ale kašel neproduktivní a opakovaný, zatěžuje a vyčerpává významně organismus.

Na místě je tedy používat tyto látky při stavech a onemocněních, která jsou doprovázena suchým dráždivým kašlem. Naopak, při produktivním kašli je jejich použití ve většině případů kontraindikováno, docházelo by totiž k hromadění sekretu v dýchacích cestách s rizikem jejich ucpání a dušení.

Antitusika obsahují několik skupin látek. Jednak se používají léky, které obsahují kodein. Tyto látky patří mezi nejúčinnější antitusika, jejich užívání může být ale spojeno s nežádoucími účinky, především ve formě zácpy, zvýšené únavy a potlačení dechového centra.

Antitusika nekodeinového typu jsou látky, často s dosud nejasným účinkem, které ovlivňují kašlací reflex buď centrálně, nebo přímo v dýchacích cestách tím, že znecitlivují sliznice dýchacích cest. Mezi účinné látky patří klobutimol, difenhydramin, butamirát nebo dropropizin. Tyto léky nemají tolik vedlejších účinků a bývají lépe snášeny.

Volně prodejná antitusika by měla být užívána pouze při kašli, který není doprovázen tvorbou hlenu a odkašláváním a v případě, že v průběhu léčby k tvorbě hlenu začne docházet, antitusika vysadit. Pokud kašel neustává do týdne při používání těchto léků, je doprovázen vysokou teplotou nebo jinými celkovými obtížemi, je na místě vyhledat lékaře.