Emoliencia

Emoliencia jsou látky patřící do skupiny dermatologik, tedy látek, sloužících k ochraně kůže a léčbě kožních onemocnění.

Jedná se o látky, které hydratují kůži při jejím nadměrném vysoušení, způsobeném buď okolními podmínkami, nebo některými onemocněními kůže. Dále chrání kůži před nepříznivými vnějšími vlivy, které způsobují vysoušení kůže.

Důvodem k použití emoliencií je nejčastěji atopický ekzém a podobné stavy, doprovázené suchostí, případně i šupinatěním kůže. Někdy se tyto látky kombinují s přípravky, které upravují jiné doprovodné potíže, například svědění.

Aplikace těchto léků je velice individuální a záleží především na subjektivním pocitu dostatečnosti hydratace pokožky každého jedince. Pokud se jedná pouze o emoliencia bez přídavku jiných látek, aplikace (její četnost) není nijak omezena a měla by se řídit pocitem suché kůže. Problémem emoliencií je především to, že u mnohých osob vyvolávají nepříjemné pocity mastnoty kůže, které mohou trvat velice dlouho. Dalším problémem je to, že na některé přípravky nebo jejich složky může vzniknout alergická reakce.

Mezi nejznámější emoliencia patří bílá vazelína, různé oleje (parafínový, rybí, mandlový nebo sojový) nebo např. kyselina linolová.

Aktuální diskuze o lécích

Léky v této kategorii