Fytofarmakum

Fytofarmaka jsou léky, které se vyrábějí z rostlin, většinou pouze z některých jejich částí a neobsahují žádné uměle vytvořené látky.

Představují původní formu léků, která se používá již mnohá staletí.

V dnešní době vzniká tendence tato léčiva stavět do role alternativní medicíny, dělat z nich něco mysteriózního, záhadného, bohužel.

Při zdravém pohledu je nutno říci, že mnoho moderních léků vychází ze základu chemických látek obsažených v rostlinách. Rostliny většinou neobsahují pouze jednu účinnou látku (na rozdíl od syntetických léčiv), jejich kombinace ale většinou nebývají na škodu. Syntetické léky proti tomu bývají účinnější, obsahují tyto látky v čisté podobě a vyšších koncentracích. Většinou ale obsahují další syntetické látky, které mohou podporovat vznik nežádoucích a vedlejších účinků, které u fytofarmak nebývají často nijak výrazně vyjádřeny.

Použití fytofarmak je velice široké, jednak, jak bylo již výše zmíněno, se používají jako základ některých syntetických léčiv a jednak se používají samostatně, většinou jako podpůrná léčba.

Existuje mnoho různých bylin, které mají prokazatelně léčebné účinky. Téměř na každé onemocnění existuje nějaká rostlina, která dokáže pomoci při jeho léčbě. Některé byliny mohou být ale také nebezpečné, obsahují jedy (alkaloidy), které ovlivňují tělesné funkce, životně důležité nevyjímaje.

Lze říci, že proti použití fytofarmak nelze nic namítat, opravdu pomáhají, v případě mírnějších onemocnění mohou nahradit léky, ale vždy je nutné si zachovat zdravý úsudek a při závažných onemocněních raději volit lékařskou pomoc a fytofarmaka případně k léčbě přidat jako podporu.

Pozor ale, některé rostlinné přípravky mohou mít s některými léky významné interakce, je tedy vhodné o současném používání fytofarmak informovat lékaře.