Hydrocortison

Typ: Lék bez předpisu Kategorie: dermatologikum Výrobce: Jenapharm

Lék není na předpis

Léčivo se užívá v rámci substituční léčby, tedy jako náhrada vlastního hormonu nebo k tzv. supresivní léčbě, kdy je nutno tlumit funkci jiných hormonů. Volně prodejný Hydrocortison ve formě masti se aplikuje do kůže, kde tlumí zánět, zmírňuje alergické reakce, zarudnutí a svědění. Používá se k léčbě ekzémových onemocnění, při podráždění kůže čisticími prostředky, nevhodnou kosmetikou, apod. Doporučuje se i k léčbě mírných popálenin a štípanců po bodnutí hmyzem. Léčivo se vtírá na postižené místo 1–2× denně. Mast se nesmí používat při přecitlivělosti na hydrocortison a parabeny.

Mast hydrocortison není určená k léčbě kožních onemocnění infekčního původu, k léčbě plísní a nesmí se vtírat do očí a otevřených ran. U malých dětí se mast podává jen po poradě s lékařem. Kožní obtíže by měly ustoupit do týdne, pokud nedojde během této doby ke zlepšení, je potřeba vyhledat lékaře. Na obličej by se neměla mast používat déle než 10 dní, u malých dětí by celkové použití nemělo přesáhnout 2 týdny. Při dlouhodobé aplikaci může dojít ke ztenčení kůže, k vytvoření strií, k zarudnutí a v obličeji k rozvoji akné. Je to jediná mast s obsahem hydrocortisonu, kterou lze zakoupit bez lékařského předpisu.

Zkušenosti uživatelů s lékem Hydrocortison

Přidejte zkušenost s lékem

Léčba svědivé vyrážky Hydrocortisonem - jakaf (11.09.11)

Nemoc na kterou jsem lék bral:

Lék mi na tuto nemoc pomohl!

Léčba svědivé vyrážky Hydrocortisonem
Po návratu od moře v Egyptě se mně po těle objevila svědivá vyrážka, nejspíš po slunění nebo z ručníků, které jsem používal na pláži. Koupil jsem si v lékárně Hydrocortizon a během dvou dnů vyrážka přestala svědět a viditelně ustoupila. Dnes po čtyřech dnech již ani stopy po vyrážce a svědění.

Hydrocortison a pálení žaludku - Hahora (10.01.11)

Nemoc na kterou jsem lék bral:

Lék mi na tuto nemoc pomohl!

Hydrocortison a pálení žaludku
Po prodělané resekci adenomu hypofýzy jsem nucená denně užívat 30mg hydrocortizonu, což u mě spolu s vrozenou dispozicí vedlo k tomu, že jsem měla již od rána nepříjemně překyselený žaludek. Stavy se mi vracely a jediné, co mi pomáhalo, byla soda bicarbona po lžičkách. Což tedy mělo někdy za následek prudké zvracení. Je to běžná chemická reakce kyselina versus zásada. Poté, co jsem dostala v nemocnici Ranisan, nemůžu si stěžovat. Beru ho jednou denně a všechny potíže ustoupily. Dokonce si mohu dát k snídani kávu, což jsem předtím nemohla. Jediné, co jsem nevěděla a dočetla se až na webu je, že Ranisan zpomaluje účinky některých léčiv, takže je vhodné brát do 1 - 2 hodiny po požití těchto léků. Pokud je tato informace tak významná, měla by být podle mě uvedena v příbalovém letáčku.