Dermatologikum

Dermatologika jsou léky, které slouží k léčbě onemocnění kůže a dále léky, které mají za úkol kůži chránit před nepříznivými vlivy (vysychání, dráždění cizorodými látkami, UV zářením atd.).

Jedná se o léky s místní aplikací, ponejvíce ve formě mastí, krémů, roztoků.

Vzhledem k tomu, že kůže může být postižena obrovskou řadou chorob, je také skupina dermatologik výrazně obsáhlá co do skupin používaných léků.

Dermatologika se dělí do 11 skupin podle toho, na jakou kožní chorobu (soubor chorob) se používají.

První skupinou jsou antimykotika. Ta slouží k léčbě povrchových mykóz (kůže rukou, nohou, třísel, nehtů, vlasů).

Druhou skupinou jsou emoliencia a protektiva, což jsou látky, které mají za úkol kůži hydratovat a chránit jí před nepříznivými vnějšími vlivy (nadměrné vysoušení, tepelné a UV záření atd.).

Třetí skupinou jsou látky k léčení ran a vředů, které v posledních letech zaznamenaly obrovský rozvoj a patří mezi velice účinné prostředky.

Do čtvrté skupiny se řadí tzv. antipruritika (včetně antihistaminik a analgetik). Pruritus znamená svědění, jde tedy o látky omezující až potlačující svědění. To může být vyvoláno řadou stavů ( kožní onemocnění, alergie, onemocnění jater, žlučových cest a mnoho dalších příčin).

Pátou skupinu tvoří látky zvané antipsoriatika, tedy látky sloužící k omezení projevů a léčbě lupénky.

V šesté skupině jsou antibiotika a chemoterapeutika užívaná v dermatologii. Tyto léky slouží k léčbě povrchových bakteriálních infekcí.

Sedmou skupinou dermatologik jsou kortikosteroidy užívané v dermatologii. U nich se využívá jejich protizánětlivého efektu nejčastěji v léčbě ekzémů, které nereagují na jinou terapii.

Do osmé skupiny patří antiseptika a dezinficiencia, tedy látky sloužící k odstraňování choroboplodných zárodků z povrchu kůže.

Devátá skupina je v dnešní době prázdná.

V desáté skupině jsou přípravky proti akné. Jedná se různé látky, které jsou schopny ovlivnit vznik, průběh a následky akné (lokálně antibiotika, retinoidy, benzoylperoxid, kyselina azelaová). Pokud je akné doprovázeno komplikacemi, případně se jedná o závažnější formy, podávají se antibiotika také celkově, někdy spolu s retinoidy.

Jedenáctou skupinu tvoří jiné dermatologické přípravky, tedy látky, které nemají výše zmíněné specifické indikace.