Mukolytikum

Mukolytika jsou léky, jejichž složení umožňuje zkapalnění průduškového sekretu a díky tomu tedy umožňují snadnější vykašlávání hlenu při onemocněních dýchacích cest doprovázených zvýšenou produkcí hlenu.

Podávají se ve fázi onemocnění, kdy je přítomen hlen v dýchacích cestách a je obtížně odstranitelný samotným kašlem.

Mukolytika patří do skupiny léků zvaných expektorancia.

Kašel sám o sobě, pokud je neefektivní (tj. nevede k odstranění obsahu dýchacích cest) bývá dráždivý a opakovaný. To vede k vyčerpávání organismu, jelikož je to energeticky velice náročný děj a organismus zatěžuje.

Z nejčastějších onemocnění, při kterých se mukolytika podávají patří záněty dýchacích cest akutní nebo chronické (laryngitida, tracheitida, bronchitida, pneumonie, chopn). asthma bronchiale a dále u velice vážného dědičného onemocnění zvaného cystická fibróza.

Důležité při používání mukolytik je současný dostatečný příjem tekutin, který jejich práci podstatně usnadňuje.

Tyto léky s podávají nejčastěji ve formě tablet nebo sirupů, případně inhalačně.

Kombinace s s léky usnadňujícími samotný děj kašle je výhodné, snadněji dochází ke zbavování se hlenu.

K mukolytikům patří nekolik látek. Z těch nejznámějších jsou to acetylcystein, ambroxol a bromhexin.

Mukolytika je bezvýznamné užívat ve fázi neproduktivního kašle. Při něm se podávají antitusika (léky proti kašli). Z toho vyplývá, že kombinace mukolytika/expektorancia spolu s antitustiky je nesmyslná, v horším případě může pacienta poškodit. Hromadění sekretu v dýchacích cestách bez odstranění hlenu je problém, který může mít vážné následky (dušení).

Většina těchto léků je volně prodejných, k vydání v lékárně tedy není potřeba lékařský předpis.

V případě, že je nutno tyto léky použít u dětí, těhotných a kojících žen, je na místě konzultovat užívání s lékařem. Pokud se výsledek (tedy usnadnění vykašlávání s jeho postupným ústupem) nedostaví do 5 dnů, u dětí do 3 dnů, je vhodné navštívit lékaře a toto s ním konzultovat.